E premte, Gusht 6, 2021

Undine: Legjenda e vjetër në Berlinin e sotshëm

Fillon si një film i zakonshëm dashurie: Në një kafene, Johannes prish marrëdhënien me të dashurën, e cila vështirë e përmban dëshpërimin. Por nuk...

Gunda: Parajsa e kafshëve

Derrkuci i vogël është i sapolindur, ende është i njomë në kuptim të mirëfilltë të fjalës, por sa energji paska! Me vrull shtyhet...

Kur të shpëton një gjuhë që nuk ekziston: Mësime të persishtes

Kush beson ende sot atë që tha filozofi Theodor Adorno, se pas Holokaustit, të shkruash poezi është banale? Ose, në përgjithësi, artit...

Malmkrog: Tri orë filozofie

Isha e paralajmëruar. Ky film ishte i klasifikuar për moshën 18+. Një klasifikim i tillë, nganjëherë edhe 16+, zakonisht tregon që filmi në fjalë...

Kohë gjahu (Time to hunt): Një “boygroup” në rrugë të shtrembër

Pse më pëlqen një film që nuk duhet të më pëlqejë? Një film xhanri, edhe më tej një film...

Ç’është kinemaja?

Ç’është kinemaja? Është më e rëndësishme ta shtrosh pyetjen sesa të kërkosh një përgjigje të vetme. Ka mundësi që çdo film të çon...

Minamata: Harakiri ekologjik i Japonisë

Kur unë isha fëmijë në vitet 70, prindërit e mi kishin në raftin e tyre të librave në salllën e ndjenjës një libër me...

Filmi inaugurues i Berlinales: Një homazh për letërsinë

Sipas Julia Cameron-it, autores së bestseller-it “Rruga e artistit”, ka shumë “artistë hije”. Një artist hije rrethohet nga artistë të arritur, kërkon kontaktin e...

Kanë ikur arinjtë!

Berlinalja e 70-të me drejtorë të rinj dhe ndryshime të shumta Kush shëtitet këtyre ditëve nëpër rrugët e Berlinit,...

Nga Admir Shkrepi

Admir Shkrepi, Ne vend te dollise MOTRA E MADHE                                    ...
377FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
2AbonentëAbonohu

TË KLIKUARAT E DITËS