E premte, Gusht 6, 2021

“Kënga e turpshme” e Azem Shkrelit nën interpretimin brilant të Aurela...

“Kënga e turpshme” e Azem Shkrelit është një nga poezitë e tij më të shkurtra por më kuptimplota, ku vargu të merr me dhimbjen...

KODI ARBËROR E EUROPERËNDIMOR I GJERGJ KASTRIOTIT – SKËNDERBEUT Nga...

KODI ARBËROR E EUROPERËNDIMOR I GJERGJ KASTRIOTIT - SKËNDERBEUT (“Gjergj Kastrioti ‘Athleta Christi’: përzgjedhje studimesh të Klerikëve Katolikë”, Botime Françeskane: Shkodër 2018) Secili te Skënderbeu gjen...

Nga Mihai Firica

Jeton Kelmendi – një shtegtar i dashuruar në largësitë Mihai Firică, Rumani  Poeti shqiptar Jeton Kelmendi është një udhëtar idashuruar në largësitë, i joshur nga nostalgjia e...

By Dr. Saso Ognanovski

MEANINGFULNESS OF THE SUPERRIOR REFLECTION (For the poetry book “Fateful space” by JetonKelmendi, published by Data Pesnopoj, Bitola, 2018) ​JetonKelmendi is a poet who has his...

Hashim Thaçi dekoron Poetin Lulzim Tafa

Poeti i njohur kosovar, profesori dhe Rektori i Kolegjit AAB, Prof.dr. Lulzim Tafa, u dekorua me Medalje Presidenciale te Meritave nga presidenti i vendit,...

Ah, malli i Shqipërisë…

Ah, malli i Shqipërisë... Nga Jahja LLUKA Ah, malli i Shiperise , malli i atdheut të dashur, i shenjtë mall dhe dashuri e shenjtë, kush është...

Dritëro Agolli: Takimi në Kosovë me Azem Shkrelin

Azem Shkreli ishte nga shkrimtarët e parë të Kosovës që njoha nga afër . Nga ai kisha lexuar poezi dhe kisha dëgjuar të më...

POEZIA ËSHTË DËSHMI E DASHURISË nga Prof. Dr. Nicolae Dabija

POEZIA ËSHTË DËSHMI E DASHURISË Prof. Dr. Nicolae Dabija Jeton Kelmendi në orën aktuale është poeti më i përkthyer shqiptar në gjuhë të huaja. Ai buzëqesh...

LIBRI “LIRIKË ME SHI”, I AZEM SHKRELIT Nga Petrit Palushi

LIBRI “LIRIKË ME SHI”, I AZEM SHKRELIT T.O 25/03/2014 12:22 Nga Petrit Palushi kopertina e librit lirike me shiPërmbledhja poetike “Lirikë me shi” është libri i...

Basri Çapriqi – Poeti i Pavdekshëm i Letrave Shqipe: nga Sali...

E Diela e dytë e janarit 2018 ishte një kumt i dhembjes së madhe për ikjen tënde të hershme dhe të papritur. Kur ne prisnim...
377FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
2AbonentëAbonohu

TË KLIKUARAT E DITËS