E premte, Gusht 6, 2021

Minamata: Harakiri ekologjik i Japonisë

Kur unë isha fëmijë në vitet 70, prindërit e mi kishin në raftin e tyre të librave në salllën e ndjenjës një libër me...

Filmi inaugurues i Berlinales: Një homazh për letërsinë

Sipas Julia Cameron-it, autores së bestseller-it “Rruga e artistit”, ka shumë “artistë hije”. Një artist hije rrethohet nga artistë të arritur, kërkon kontaktin e...

Kanë ikur arinjtë!

Berlinalja e 70-të me drejtorë të rinj dhe ndryshime të shumta Kush shëtitet këtyre ditëve nëpër rrugët e Berlinit,...

Moska tregon çka I tha Putini Thaçit

Presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë ceremonisë së shënimit të 100-vjetorit të mbarimit të Luftës së Parë Botërore, në Paris kishte biseduar shkurtazi me presidentin...

Historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i...

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve...

Shpërthen skandali në Australi: Ushtria kishte përdorur flamurin nazist gjatë misionit...

Ushtari australian që kishte vënë svastikën naziste në një veturë ushtarake në Afganistan qysh para 10 viteve, ka gabuar dhe është dënuar menjëherë, ka...

Donald Trump shtron iftar në Shtëpinë e Bardhë: Të respektojmë traditën...

Presidenti amerikan Donald Trump ka shtruar iftar në Shtëpinë e Bardhë, me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit. Trump u ka uruar myslimanëve në...

Gruaja që theu traditën 226-vjeçare

Bursa e Nju Jorkut për herë të parë që nga themelimi para 226 vjetësh do të ketë një femër në krye të saj. Stacy Cunningham,...

Raketat Tomahawk që SHBA sulmoi Sirinë (Video)

SHBA lëshoi raketat Tomahawk në Siri të premten mbrëma, në koordinim  me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën. Krahas Tomahawks-it ishin edhe raketat e shtrirjes së...

Donald Trump – Misioni u krye! (Video)

Presidenti amerikan Donald Trump përshëndeti ekzekutimin perfekt të sulmeve ajrore ndaj Sirisë, ndërsa shtoi në mesazhin e tij në “Twitter” se misioni u krye. SHBA,...
377FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
2AbonentëAbonohu

TË KLIKUARAT E DITËS