E premte, Gusht 6, 2021

Nga Mehmet Musa për Ismail Haradinaj

Mehmet Musa  PESË MAJI DITA E DËSHMORËVE Sot është dita e dëshmorëve të Atdheut ku, në të gjitha trojet shqiptare kujtohet e përkujtohet kjo ditë. Pikërisht në këtë ditë të shënuar sot para 10 viteve, pra me 5 maj 2009, pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit, militantit të orëve të herëshme të Lëvizjes  Revolucionare për bashkimin e trojeve shqiptare, i cili një jetë, tërë qenien e Tij  mendore e fizike e vuri në shërbim të  Atdheut për bashkimin e tokave shqiptare. Prandaj; „ Figurat emblematike të  Atdheut lindin në ditë të vështira e të rënda për  Atdheun dhe ikin në ditë të shënuara të historisë“.  Kështu ndodhi edhe me Ismail Haradinajn në vitin 1943, e pikërisht me 26 mars të atij viti, në shtëpinë e Xhemail Dinës nga Gllogjani u dëgjua zëri i një foshnje të porsalindur .  Ishin kohë të vështira për të ndjerë lumturinë e ardhjes në jetë të një fëmiu,  sepse nëpër Atdheun e shqipeve dëgjohej zhurma e tankeve dhe çizmeve të  fashistëve italianë. Kudo digjeshin shtepitë, kudo vrasje, burgosje . Në tym e në flakët e ndezura nga fashistët e filloi jetën e tij Ismail Haradinaj.  Kushtet e jetës ishin ndër më të vështirat. Mungonin edhe gjërat më  elementare, ndërsa për një femijë të porsalindur mungonte çdo gjë. Nënë Tyshes e  babë Xhemailit i duhej të siguronte  një grusht miell për të gatuar diçka për të ushqyer djalin e vetëm që kishin .  Djali rritej ngadalë pa e menduar kush se një ditë do bëhej burrë i zoti  dhe  kapedan për t'u dalë përballë punëve të Atdheut, me mish e shpirtë  aty ku e Do nevoja e arbërit.   Shkollën fillore e kreu në fshatin Irzniq, që ishte ngjitur me Gllogjanin, dy vitete fundit kur ishte në klasën e shtatë e të tetë, i nxirrte telashe nënë Tyshës duke e Pyetur se pse shkolla mbante emrin e një çetniku,"PeterPerla", dhe e ëma përpiqej ta qetsonte duke i spieguar, ajo i tregonte sekur kishte lindur ai, vendi ishte i okupuar  nga Italianët, dhe pasi mbaroi lufta vendin tonë përsëri e ndanë me dysh. Ne na shkelën serbët por me ndihmën edhe të disa shqiptarëve, prandaj shkolla e ka emrin e atij çetniku. Në vitin 1958, Ismaili u regjistrua në shkollën e mesme Normale në Gjakovë.  Ishte koha kur, pa u shëruar akoma plagët e luftës kundër fashizmit e nazizmit, vendit iu hapën plagë të reja nga një fashizëm edhe më i zi s eai italian, por në emër të “bashkim-vllazërimit”.   Kuçedrat serbo-malazeze, që i kishin tradhëtuar vendimet e Konferencës  së Bujanit , duke e ditur forcën e rezistencës së gjysmës së kombit të okupuar  shqiptar, ...

Kujtesë për Sali Çekaj nga Nue Oroshi

  Kujtesë  për njërin ndër tre komandantët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Sali Çekaj (Te rrasa e Kosharës njëzet vjet më parë,tokës Dardane ju...

Nga Mehmet Musa

AMANETI I PROFESORIT HALIL BERISHA Burrat e mëdhenjë të kombit e burrat e dheut e të Atdheut nuk u takojnë partive politike, sepse partitë lindin...

MËSUESIT MËRGIMTARË BËNË HISTORINË

MËSUESIT MËRGIMTARË BËNË HISTORINË Hysen Ibrahimi, 7 Mars 2019 Në këtë 7 Mars, do të ju njohim me një përvojë të mësuesve shqiptarë në mërgatë, më...

Tre ademat nga Mehmet Musa

  26 shkurt 1 9 3 6 ​Bota përparimtare, demokratike, liridashëse si dhe bota e krimit, e shtypjes e shfrytëzimit, e terrorit, e narkotikëve , e...

Nga Zymer U. Neziri

U SHËNUA 100-VJETORI I MASAKRËS SË MALIT TË ZI DHE TË SERBISË NË SHTUPEQ  DHE NË KATUNDE TË TJERA TË RUGOVËS, MË 1919 Në Pejë,...

Merimanga kombetare nga Ndue Ukaj

Merimanga kombëtare Ndue Ukaj Át Gjon Shllaku, një erudit i pushkatuar nga regjimi barbar i Enver Hoxhës, në librin e tij “Shqiptari-Frati-Shqipnia”, ka një shkrim me...

17 janari i vitit 1982 dite e diele. Nga Mehmet Musa

17 janari i vitit 1982 dite e diele           Siç dihet , pas ngjarjeve të 11 e 26 marsit 1 ,2,e...

KODI ARBËROR E EUROPERËNDIMOR I GJERGJ KASTRIOTIT – SKËNDERBEUT Nga...

KODI ARBËROR E EUROPERËNDIMOR I GJERGJ KASTRIOTIT - SKËNDERBEUT (“Gjergj Kastrioti ‘Athleta Christi’: përzgjedhje studimesh të Klerikëve Katolikë”, Botime Françeskane: Shkodër 2018) Secili te Skënderbeu gjen...

JETON KELMENDO, POET LUFTETAR NË SHPIRT. Akademik Athanase Vantchev de Thracy

JETON KELMENDO, POET LUFTETAR NË SHPIRT Akademik Athanase Vantchev de Thracy Përktheu nga Frëgjishtja: Albert Nikolla Poezia mund të jetë luftarake? Po, përgjigja është po, kur mendojmë...
377FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
2AbonentëAbonohu

TË KLIKUARAT E DITËS