Këshillat e mësuesit për kohëra të turbullta

0
63

“Le të fillojmë duke thënë se ne po jetojmë në kohë të rrezikshme”. Kështu nis libri “A Talk to Teachers”, të cilin James Baldwin ua dërgoi një grupi mësuesish në tetor të vitit 1963. (Librin e publikoi në revistën “Saturday Review” në dhjetorin e ardhshëm).

“Le të fillojmë duke thënë se ne po jetojmë në kohë të rrezikshme”. Kështu nis libri “A Talk to Teachers”, të cilin James Baldwin ua dërgoi një grupi mësuesish në tetor të vitit 1963. (Librin e publikoi në revistën “Saturday Review” në dhjetorin e ardhshëm).

Po atë vit, Medgar Evers, figurë e rëndësishme për të drejtat e njeriut dhe drejtor i N.A.A.C.P, u vra rrugës nga një supremacist i bardhë në Jackson të Mississippit. Katër vajza të reja – Addie Mae Collins, Denise McNair, Carole Robertson dhe Cynthia Wesley – u vranë po atë vit nga bomba e Klansmenit që shpërtheu në Kishën Baptiste në “Sixteenth Street” të Briminghamit në Alabama. Presidenti John F. Kennedy u vra gjatë parakalimit në qendër të Dallasit, shkruan sot Koha Ditore.

E rilexoj këtë ese në çdo fillimvit shkollor dhe derisa fjalët e Baldwinit janë relevante, sivjet ato kanë rëndësi të njëjtë. Nxënësit janë kthyer në shkolla pas një vere të gjatë me turbullira politike dhe sociale. Në gusht, supremacistët e bardhë dhe neonazistët marshuan nëpër kampusin e Universitetit të Virgjinias; një person u vra në mesin e kundër-protestuesve, ndërsa një tjetër shkeli turmën me veturë, duke lënë të vdekur një grua që kishte dalë të protestonte kundër urrejtjes së tyre.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu